Nový ERP systém není jako mobilní telefon na pár let, nýbrž centrální mozek firmy, dlouhodobý partner a strategická platforma. Ačkoliv každá firma vyžaduje od ERP systému něco jiného podle odvětví a aktuální situace či výzev, kterým podnik zrovna čelí, jedno je vždy společné. Zásadní je, aby byl ERP systém partnerem daného podniku v dlouhodobé perspektivě, tedy aby podporoval růst firmy, expanzi do nových teritorií, digitalizační scénáře a nové byznys modely.

Nepodceňujte přípravu

Stejně jako samotná implementace, i příprava na ni a výběr ERP systému jsou klíčové. U projektů nejčastěji vidíme klasické „bolesti“ typu nepřesně specifikovaného zadání. Software lze samozřejmě přizpůsobit jakkoliv, jen to stojí čas a peníze. Doporučujeme tedy co nejvíce využít přednastavené procesy (tzv. best practices) podle oblastí (finance, nákup, výroba a další) nebo i odvětví. Ideálním přístupem je tzv. fit-gap analýza a nikoli vymýšlení již vymyšleného. Nejlepší je jednoduše začít standardem (má-li daný ERP systém nějaký) a po uvedení do provozu začít přemýšlet o tom, jak jej vylepšovat. Důležitý je samozřejmě také kvalitní implementační partner a konzultanti, kteří mají s nasazováním zkušenosti a vědí, co bude fungovat a co ne. Dále je potřeba, aby měl implementační partner na daný projekt kapacitu a mohl se mu dostatečně věnovat, a aby měl širší pohled na věc. Firma se totiž logicky vyvíjí a má byznysové plány. To je pro nasazení systému zásadní informace, s níž se musí v projektu počítat. Proto je třeba mít dlouhodobý pohled, zákazník i implementační partner si musí předem uvědomit souvislosti a také to, že řada řešení má různé nadstavby a rozšíření, a že základní funkčnost může časem přestat stačit. Před samotným nasazením je klíčová tvorba rozsáhlé studie (tzv. blue print), kdy implementační partner zákazníkovi vysvětlí, co a jak bude nastaveno a naprogramováno.

Každá firma má jiné tempo, ERP systém je ale vždy dlouhodobým partnerem

Řešení ERP je centrálním mozkem firmy, řídí její kompletní chod od prodejů přes výrobu, logistiku, finance a další oblasti. Z těchto důvodů ERP systém nelze měnit v krátkém časovém horizontu. Výměna ERP systému má zpravidla závažné důvody, ať už technické (například zastarání systému či ukončení podpory dodavatele) nebo byznysové (například opožděné dodávky, stížnosti zákazníků či akvizice, expanze firmy). Tempo inovace ve firmách je různé a to třeba i ve stejném odvětví. Některé výrobní firmy (přesněji řečeno výrobní střediska bez návazných procesů) dlouhodobě neinovují a nemají s tím problém. Jiné výrobní firmy průběžně pracují na své digitální transformaci a výrazně díky tomu zlepšují svoji výkonnost v mnoha oblastech, jako je produktivita práce, flexibilita a transparentnost stavu zpracování zakázky.

Co nesmí chybět

Důležitým aspektem každého ERP je funkční vybavení systému. IT trh je velice dynamický a zákazníci požadují stále více, na druhou stranu i IT trh tlačí zákazníky k inovacím a optimalizaci systému. Nová generace podnikových systémů zákazníkům umožní především kvalitnější a rychlejší rozhodování díky přehlednému modernímu uživatelskému prostředí, které funguje na jakémkoliv zařízení. To kombinuje transakční a analytické zpracování, a nabízí různým podnikovým rolím od financí přes nákup až po logistiku interaktivní přehledové a personalizované kokpity. Z manažerského přehledu se tak můžete okamžitě dostat až do úplného detailu účetních dokladů a jejich položek. Velice oblíbené je také full-textové vyhledávání v reálném čase, které funguje stejně jako v prohlížeči Google. Zajímavým technologickým aspektem je návrat některých nadstavbových řešení zpátky do jádra podnikového systému, jehož součástí je například datový sklad, kapacitní plánování výroby, management přepravy, pokročilé řízení skladů (EWM). Toto zjednodušení architektury, integrace a čistota kmenových dat umožňuje plynulý a automatizovaný chod podnikových procesů.

Trendem je cloud, automatizace, flexibilita a standardizace

Co se týče aktuálních trendů na trhu ERP, patří mezi ně stále větší míra využití cloudových služeb. V SAP jsme začátkem října 2019 na trh uvedli cloudové řešení, které odpovídá české legislativě a je dostupné v českém jazyce. Velkou výhodou je rychlé nasazení už od 6 týdnů a v podstatě úplně odpadá často zdlouhavá implementační fáze. Zákazník si pouze vybírá požadované funkční komponenty, které jsou mu následně aktivovány. Dalšími klady jsou transparentní finanční náklady a trvalý přístup k inovacím. Vedle základních funkcí pro hlavní podnikové procesy, jako jsou finance, controlling, nákup, projektový management, výroba, prodej či logistika jsou zde také nové funkce pro umělou inteligenci a strojové učení.

Obecným trendem je posun automatizace a digitalizace směřující k bezdotykovým procesům, běžícím kompletně bez zásahu člověka. Rutinní činnosti nahrazují metody expertních pravidel robotických postupů nebo strojového učení. Inteligentní systémy umožňují prezentaci výsledků v reálném čase bez ohledu na velikost a komplexnost dané společnosti, nabízí prostor k úspěšné transformaci firem směrem ke flexibilitě, rychlosti a změně celkového pohledu na byznys v dnešním proměnlivém ekonomickém prostředí.

Neméně důležitým trendem je návrat ke standardizovaným řešením. Zákazníci totiž často zjistí, že když se standard snaží moc přizpůsobit, může jim to způsobit komplikace. Customizace systému pomocí jeho konfigurace je naprosto v pořádku a je u projektů běžná. Masivní programování a vývoj je ale dobré vždy pečlivě zvážit, protože ho za sebou uživatel bude „vláčet“ do daleké budoucnosti.

Jiří Přibyslavský Jiří Přibyslavský
Autor článku je SAP Business Architect a expert na platformu SAP S/4HANA ve společnosti SAP ČR.