Žádný obor na trhu se neobejde bez podpory informačního systému. Ať už se jedná o potravinářství, kde se informační technologie využívají v celém výrobním i prodejním procesu, nebo o letecký průmysl. Je však možné využít i v takto odlišných oblastech jeden informační systém?
Skutečná specializace
Na trhu je hned několik velmi kvalitních ERP systémů. Ne všechny z nich jsou však schopny bez velkých zakázkových úprav podpořit takto rozdílné oblasti průmyslu. Rozdíl mezi softwary a jejich schopnostmi přizpůsobit se různým odvětvím je patrný hlavně v oblasti jejich technologického vývoje. Aby mohl software plně podporovat více oborů, musí být takto směřován již od jeho počátku. Nové aplikace musí být vyvíjeny v jednom prostředí a navazovat přímo na jádro systému. Velká řada softwarů, které jsou v současnosti považovány za komplexní řešení, byly původem systémy ekonomické, ke kterým se postupem času pomocí různých propojení připojovali další funkce. V takových případech může docházet k tomu, že aplikace vyvinutá pro jeden obor, je po lehké úpravě následně přebrána i do oboru dalšího. Tato cesta je pohodlná pro výrobce, méně však pro zákazníka.
Technologická čistota
V případě produktu QI výrobci od počátku počítali s tím, že bude informační systém obsahovat i specializované aplikace. Díky tomu, že výrobce, společnost DC Concept, systém jen vyvíjí a obchodní činnost přenechává na partnerské síti, udržuje si QI i po více jak deseti letech na trhu absolutní čistotu aplikací a může stále vycházet vstříc zákazníkům z nových oborů. Specializované funkce po detailních analýzách integruje výrobce přímo do systému a nevyužívá propojovacích můstků mezi různými aplikacemi. QI je vyvíjeno s cílem snadno se přizpůsobit zákazníkům a být skutečně Prvním elastickým informačním systémem na trhu.
Relevantní hodnotící parametr – reálné přínosy zákazníků
Zhruba čtyřicet procent procesů, které obsahuje QI, jsou právě specializované aplikace pro oblasti jako zdravotnictví, potravinářství, servis a údržba a mnoha dalších. Každý rok se QI rozšíří o nové oborové řešení.
O kvalitě systému však nerozhoduje množství oborů, ve kterých je využíván, ale skutečné přínosy, které zákazníkům poskytnul. Ty jasně ukazují, zda bylo oborové řešení připraveno kvalitně.
Vyzkoušená řešení
DC Concept při vývoji oborových řešení vždy spolupracuje s pilotním zákazníkem z daného oboru. Aplikace jsou tedy vyvíjeny nejen na základě analýzy oboru, ale přesně podle požadavků a specifických potřeb zákazníků.
Po ukončení projektu u pilotního zákazníka se zrychluje i proces implementace u dalších zákazníků. Díky znalosti prostředí se zkracuje doba potřebná pro analýzu firemních procesů i nasazení již zpracovaných postupů. Implementace se zbytečně neprodlužuje a získaný čas je cenným benefitem jak pro zákazníka, tak pro implementující firmu.
365 dní s QI
Rychlost implementace zákazníci ocení. Důležitější jsou však skutečné přínosy, které zákazníkům QI poskytne. Zákazníci z oblasti strojírenské výroby často zmiňují jako zásadní přínos zkrácení doby pro přípravu výroby až o jednu čtvrtinu nebo snížení času na tvorbu cenových kalkulací o více jak jednu třetinu. V elektrotechnice je přínosem využívání QI snížení času na realizaci jedné zakázky a následné zvýšení zisku či zavedení odvádění operací pomocí terminálů. Potravináři si chválí využití QI v průběhu celého procesu výroby, od oblasti výseku přes vážní systémy, práci se systémem jakosti i napojení podnikových prodejen do jednoho softwaru.
Je tedy možné využít jeden systém v mnoha oblastech? Ano, pokud si zákazník zvolí technologickou vyspělost, sofistikovaný vývoj a zkušenosti zákazníků, kteří již informační systém v dané oblasti používají.
Pavel Mařica
Autor působí ve společnosti BP Soft s.r.o., která je business partnerem systému QI.